Let’s travel together.

قانون خرید خدمت سربازی ۱۴۰۰

قانون خرید خدمت سربازی در سال ۱۴۰۰چیست و آیا تصویب شده است؟

خرید خدمت سربازی موضوع پراهمیت جامعه مشمولان غایب است؛ راهکاری که داشت به فراموشی سپرده می‌شدکه با اعلام خبری ازسوی کمیسیون تلفیق بودجه، بارقه امید را در دل مشمولان غایب برانگیخت.

خرید خدمت سربازی یکی از موضوعات جنجالی و مهمی است که سال‌ها مورد توجه بسیاری از جوانان ایرانی بوده است. این قانون سال‌های گذشته در دوره‌هایی با شرایطی اجرایی شده است.

حالا دوباره مجلس در سال ۱۴۰۰ دوباره به موضوع خرید سربازی ورود پیدا کرده است.

خرید سربازی مشمولان غایب مقیم خارج از کشور به قیمت ۱۵هزار یورو

سی‌ام دی ماه، حجت‌الاسلام سید محمدرضا میرتاج‌الدینی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس از طرح خرید خدمت سربازی خبر داد و اظهار داشت: در جلسه اعضای کمیسیون مصوب کردند تا مشمولان سربازی که به دلیل حضور در خارج از کشور محسوب می‌شوند بتوانند سربازی خود را بخرند؛ بر اساس این مصوبه کسانی که از پیش از زمان مشمولیت در خارج از کشور بوده و چند سال است از زمان مشمول بودن برای خدمت سربازی می‌گذرد به منظور اینکه برای تردد به کشور با مشکلی مواجه نشوند می‌توانند خدمت سربازی خود را با قیمت ۱۵ هزار یورو بخرند.

در این رابطه نیز رحیم زارع سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۱ درباره نظر نهایی کمیسیون تلفیق درباره خرید سربازی اظهار داشت: دولت برنامه‌ای درباره خرید سربازی ارائه نداده بود. خرید خدمت سربازی مشمولان خارج از کشور پیشنهاد یکی از نمایندگان بود که در کمیسیون تلفیق بیش از دو سوم رأی موافق داشت.

وی تاکید کرد: از آنجا که نظر نیروهای مسلح در این مورد گرفته نشده، تأکید شده این مصوبه با رعایت اصل ۱۱۰ قانون اساسی باشد. این مصوبه نهایی نیست و باید در صحن علنی و شورای نگهبان بررسی شود.

دریافت کارت معافیت مشمولان داخل کشور با پرداخت ۲۵۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان

اگر چه هفته پیش زارع از رأی نیاوردن خرید خدمت سربازی مشمولان غایب ساکن در کشور به دلیل مبالغ بالای درنظر گرفته شده خبر داده بود اما روز گذشته سخنگوی کمیسیون تلفیق از موافقت کمیسیون تلفیق با خرید سربازی برای سربازان غایب خبر داد و گفت: خرید سربازی با رعایت اصل ۱۱۰ قانون اساسی و در راستای توجه به امر مقدس استحکام خانواده و فرزندآوری و تعیین تکلیف مشمولین غایب بیش از ۵ سال با اولویت افراد متأهل و بالاتر از ۳۵ سال سن که ضریب انجام وظایف مقدس سربازی تحت تاثیر تحلیل قوای جسمانی برای آن‌ها امکانپذیر نیست، امکانپذیر خواهد بوده و براین اساس افراد با پرداخت مبالغ مشخص شده، کارت معافیت از خدمت در زمان صلح را دریافت می‌کنند.

زارع افزود: به موجب این مصوبه، دارندگان مدرک تحصیلی کاردانی و کمتر از آن با پرداخت ۲۵۰ میلیون تومان، دارندگان مدرک تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد با پرداخت مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان و دارندگان مدرک پزشکی عمومی و دکترای تخصصی و بالاتر از آن در تمامی رشته‌ها با پرداخت مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان به حساب خزانه کل کشور قادر به خرید سربازی خود خواهند بود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ مجلس بیان کرد: همچنین مشمولان متاهل به ازای هر فرزند از ۲۰ درصد تخفیف تا سقف حداکثر ۶۰ درصد برخوردار خواهند بود و افراد متاهل تحت پوشش کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی از تخفیف ۵۰ درصدی برخوردار شدند.

بیشتر بخوانید: اطلاعات جامع از قوانین و مقررات سربازی ایرانیان خارج از کشور

نظر ستادکل نیروهای مسلح چیست؟ آیا خرید خدمت انجام شدنی است؟

درست است که کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی با خرید خدمت سربازی برای مشمولان غایب چه در داخل و چه مقیم خارج موافقت کرده اما تصویب نهایی این طرح منوط به بررسی و تایید در صحن علنی و موافقت ستادکل نیروهای مسلح است.

اگرچه پیگیری برخی رسانه‌ها از مسوولان ستادکل نیروهای مسلح حاکی از آن است که اجرای عدالت اجتماعی و رفع تبعیض بین جوانان از جمله مهمترین دلایل مخالفت ستادکل با طرح خرید خدمت سربازی از سال ۹۷ تاکنون بوده است اما باید منتظر ماند و دید که در نهایت موضوع خرید خدمت سربازی مشمولان غایب به کجا می‌رسد؟

گرانی از ۱۱۰۰ تا ۲۴۰۰ درصد خرید سربازی!

اما آنچه که در کمیسیون تلفیق برای بودجه ۱۴۰۱ به تصویب رسیده اعداد و مبالغ تعیین شده  با آخرین بار در سال ۱۳۹۷ فاصله بسیاری دارد؛ به طوری که درصد تغییرات آن به هزاران درصد می‌رسد.

به عنوان نمونه افراد زیردیپلم که در سال ۱۳۹۷ هزینه ۱۰ میلیون تومانی پرداخت کردند برای سال آینده باید ۲۵۰ میلیون تومان بپردازند که نشان دهنده رشد ۲۴۰۰ درصدی است.

همچنین در مورد افراد لیسانس که پرداخت آنها از ۲۵ به ۴۰۰ میلیون تومان افزایش یافته رشد ۱۵۰۰ درصدی خواهد داشت.

در مورد گروه‌های پزشکی و بالاتر نیز مثلا افراد متخصص که در سال ۱۳۹۷ سربازی را ۵۰ میلیون تومان خریده بودند در صورت تصویب این پیشنهاد، باید ۶۰۰ میلیون تومان بپردازند که افزایش ۱۱۰۰ درصدی دارد.

در رابطه با اینکه درآمد حاصل از فروش سربازی به کجا می‌رود، باید یادآور شد که طبق روال قبلی، به حساب درآمد عمومی در خزانه کل کشور واریز می‌شود و برای دولت و بخش دفاعی خواهد بود که نحوه هزینه آن نیز بر اساس توافقنامه‌ای تعیین می‌شود.

 تغییر هزینه خرید سربازی از ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۱

مدرک تحصیلیمبلغ در بودجه۹۴ تا ۹۷ (تومان)مبلغ مصوب تلفیق در بودجه ۱۴۰۱ (تومان)تغییرات(درصد)
زیردیپلم۱۰ میلیون۲۵۰ میلیون۲۴۰۰
دیپلم۱۵میلیون۲۵۰ میلیون۱۵۶۶
کاردانی۲۰ میلیون۲۵۰ میلیون۱۱۵۰
کارشناسی۲۵ میلیون۴۰۰ میلیون۱۵۰۰
کارشناسی ارشد۳۰ میلیون۴۰۰ میلیون۱۲۳۳
دکترای عمومی پزشکی۳۵ میلیون۶۰۰ میلیون۱۶۱۴
دکترای تخصصی غیرپزشکی۴۰ میلیون۶۰۰ میلیون۱۴۰۰
دکترای تخصصی پزشکی و بالاتر۵۰ میلیون۶۰۰ میلیون۱۱۰۰

نه دولت واکنش نشان داده و نه با ستاد مشورت شده!

این مصوبه در حالی بوده که دولت چنین پیشنهادی در لایحه نداشت و تاکنون نیز نسبت به آن واکنش نشان نداده است، همچنین در اهم آن نظر ستاد کل نیروهای مسلح مطرح است که اعلام سخنگوی کمیسیون تلفیق نشان می‌دهد حتی با این ستاد هنوز مشورت هم نشده است، بر این اساس رای آوردن مصوبه در صحن علنی و بعد از آن نظر شورای نگهبان حائز اهمیت است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.