Let’s travel together.

جرم تهدید چیست و شکایت تهدید چگونه قابل پیگیری است؟

در اینجا ما به توضیح جرم تهدید و ارکان مختلف آن در قانون برای شما عزیزان میپردازیم .در گروه وکلای آرتین سعی ما بر آن است که به واسطه آگاهی دادن به صورت ساده و قابل فهم برای خوانندگان بستری مناسب برای ارجاع پرونده به وکلای متبحر و متخصص در این زمینه فراهم آوریم.

جرم تهدید چیست؟

تهدید در لغت به معنای ترساندن و خوف دادن به شخص دیگری می باشد به صورتی که به واسطه این ارعاب، شخص را به انجام کاری بر خلاف میلش وا دارد. در ماده ۶۶۸ قانون مجازات اسلامی (۱۳۹۲) نیز، جرم تهدید را بدین صورت عنوان نموده اند: “هر کس با جبر و قهر یا با اکراه و تهدید دیگری را ملزم به دادن نوشته ها یا سند یا امضا و یا مهر نماید و یا سند و نوشته ای را که متعلق به او یا سپرده به او می باشد از وی بگیرد به حبس از سه ماه تا دو سال و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد”.

از دیدگاه قانون مدنی ارکان جرم تهدید عبارتند از:

  • دادن وعده انجام نمودن عملی در ارتباط با شخص دیگر که وی را در آینده متضرر خواهد کرد.
  • وعده داده شده باید در فرد تهدید شده اثر کند.

مصادیق جرم تهدید در قانون شامل موارد زیر است:

  • اشخاصی که توسط هر نوع سلاح گرم و سرد اقدام به تهدید فرد دیگری می کنند؛
  • اشخصاصی که تهدید را وسیله اجبار دیگران به امضا و مهر و ارائه سند و نوشته ای می نمایند؛
  • افرادی که توسط تهدید به قتل، افشای راز، ایجاد آسیب های مالی و نفسی در فرد و تهدید به آبرو، وی را ملزم به انجام یا قبول امری می کنند؛
  • تهدید در هواپیما که موجب اخلال در کار ناوگان هوایی و پرسنل پرواز می شود.

انتشار مطالب حاوی تهدید

بنابر ماده ۳۱ قانون مطبوعات، مطالب حاوی تهدید به هتک حرمت یا افشای اطلاعات و رازهای شخصی و مشمول مصادیق مجرمانه بوده و در صورت انتشار آن ها، مطابق قانون تعزیرات مدیر مسئول نشریه مورد بازجویی و محاکمه قرار خواهد گرفت.

ادله مورد نیاز برای اثبات جرم تهدید

امروزه با رواج استفاده از وسایل ارتباط جمعی برای اطلاع رسانی و سایر مقاصد ارتباطی، امکان وقوع جرم تهدید توسط اینترنت و تلفن همراه بیشتر شده است و بسیاری از دعاوی مطروحه با موضوع تهدید در مراجع قضایی، به این گونه شکایات اختصاص دارد. لذا امکان پیگیری و بررسی وقوع این نوع جرم تهدید امروزه وجود دارد. بررسی جرم تهدید تلفنی از طریق استماع مکالمات تلفنی ضبط شده در اداره مخابرات با دستور قضایی وجود دارد. مکالمات ضبط شده در محاکم قضایی نقش آماره را داشته و به قاضی در صدور رأی منصفانه کمک می کند اما خود به تنهایی نمی تواند مدرک کافی برای صدور حکم باشد.

همچنین علاوه بر مدارک و مستندات لازم برای اثبات وقوع جرم، مدارک شناسایی شاکی و مشخصات تماس مشتکی عنه باید به صورت کامل به دادگاه ارائه شود.

عناصر جرم تهدید در قانون جزا

حقوق جزایی عناصر زیر را برای جرم تهدید در نظر گرفته است:

  1. امکان تحقق تهدید بستگی به ویژگی های روحی و فیزیکی و شرایط سنی و اختلاقی فرد تهدید شونده و نوع تهدید دارد؛
  2. امری که در تهدید به انجام یا ترک آن دستور داده می شودف باید به ذاته مغایر قانون یا مخالف میل باطنی تهدید شونده باشد؛
  3. از آنجایی که تهدید غیر عمدی وجود ندارد، تهدید باید عمدی باشد؛
  4. فعل تهدید جان و مال و شرف و آبروی فرد تهدید شونده را مد نظر داشته باشد.

جزای تهدید درقانون مجازات اسلامی چیست؟

جرم تهدید باید ابتدا در مراجع قانونی اثبات شود. در صورتی که تمامی شرایط ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی شامل، تهدید به قتل، آسیب نفسی و شرفی و مالی، تهدید به افشای راز، درخواست وجه یا انجام کار، برقرار باشد، قاضی می تواند مجازات حبس از ۲ ماه تا ۲ سال یا ۷۴ ضربه شلاق را برای متهم صادر نماید.

طبق ماده ۶۶۸ و ۶۶۹ قانون، جرم تهدید جزو جرائم مربوط به حق الناس محسوب می شود که باید با شکواییه شاکی آغاز شده و در صورتی که شاکی رضایت دهد، در مجازات متهم تخفیف اعمال می شود.

مرجع رسیدگی به جرم تهدید

رسیدگی به جرم تهدید نیز مانند بسیاری از جرائم دیگر با طرح شکایت کیفری شروع می شود. مرجع صالح برای رسیدگی به جرائم عمومی، دادگاه عمومی واقع در محل وقوع جرم است. از آنجایی که تشخیص وقوع ارکان جرم تهدید، کاری پیچیده و مستلزم بررسی های قانونی است، لذا باید پیش از طرح شکایت کیفری، ضمن مشورت با وکیل کیفری از صحت وقوع جرم تهدید مؤثر اطلاع یافت.

مزایای طرح دعوای تهدید توسط وکیل

در صورت طرح دعوای جرم تهدید توسط وکیل دعوی تهدید ، علاوه بر آنکه نیازی به حضور شاکی در مراجع قضایی نمی باشد، وکیل می تواند تمامی خسارات معنوی ناشی از وقوع جرم را نیز باز پس گرفته و در صورت نیاز به اعاده حیثیت بپردازد. همچنین حضور وکیل در جریان پرونده به سرعت پیگیری و رسیدگی مراحل مختلف پرونده کمک می کند.

منبع: گروه وکلای آرتین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.