Let’s travel together.

قانون جدید تعویض پلاک و سند چیست؟

در خصوص سند مالکیت خودرو و اینکه آیا برگ سبز خودرو که پلیس راهنمایی و رانندگی صادر می کند سند رسمی است یا سندی که در دفاتر اسناد رسمی تنظم می شود سند قانونی محسوب می شود یا خیر اختلاف نظری میان چند نهاد رسمی در کشور است.

از یک سو پلیس راهنمایی و رانندگی اعلام کرده است که برگ سبز خودرو “سند مالکیت” است و مراجعه اشخاص به دفتر اسناد برای یک سند دیگر، الزامی نیست از سوی دیگر دفاتر اسناد رسمی، سند دفترخانه را سند رسمی می دانند. هر دو گروه نیز به قوانین و اعلام نظرهای برخی مراجع قانونی استناد می کنند.

آیا برگ سبز خودرو کافی است

در حال حاضر مخصوصا بعد از این که مالیات خودرو در سیستم نوبت گیری تعویض پلاک دریافت می شود رویه فعلی اکثر مردم اکتفا به سند برگ سبز خودرو است و دیگر برای سند ثبتی به دفاتر اسناد رسمی مراجعه نمی کنند.

برای اطلاع بیشتر از نظرات و استدلال های دو طرف یعنی پلیس و دفاتر اسناد رسمی جدول زیر می تواند راهنمایی در این رابطه باشد:

ردیفتاریخنقل قولمنبع
1اردیبهشت 1400رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک: برگ سبز خودرو سند رسمی نیست!خبرگزاری تسنیم
2شهریور 1400دادستان کل کشور: “برگ سبز خودرو” سند مالکیت است/ مراجعه به دفتر اسناد لازم نیستخبرگزاری ایسنا
3شهریور 1400رئیس کانون سردفتران و دفتریاران مراجعه به دفاتر اسناد رسمی برای تنظیم سند نقل و انتقال خودرو پس از تعویض پلاک را امر و روندی قانونی دانست و نسبت به تبعات بی‌توجهی به این اقدام و اکتفا به برگ سبز خودرو هشدار داد.خبرگزاری ایرنا
4شهریور 1400رئیس مرکز شماره گذاری پلیس راهور ناجا:: برگ سبز به عنوان سند رسمی مالکیت خودرو بلامانع استخبرگزاری ایرنا
5بهمن 1400سخنگوی دولت:  هیات وزیران امروز مصوب کرد برگ سبز خودرو سند مالکیت خودور محسوب می‌شود.پایگاه اطلاع رسانی دولت
2 نظرات
  1. منصور می گوید

    الزام به سند و تعویض پلاک تاکسی فرسوده ایی دارم که فاقد و عدم توان معاینه فنی می‌باشم که قصد تعویض و تبدیل به احسن دارم ، ولی جهت اقدام برای نوسازی بنام خود به مشکل تعویض پلاک بعلت عدم معاینه فنی مواجهه شدم !؟ نمیتوانم فرسوده را بازسازی و تایی معاینه فنی بگیرم بعد اسقاط و تعویض نمایم … لطفاً راهنما و یاریم نمایید

  2. رعد می گوید

    سلام من تو یک خونه هستم که نه به اسم منه و هیچ منزلی به اسم من ندارم میخوام پلاک و سند عوض کنم راهنماییم کنید ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.