Let’s travel together.

ساعت کاری دادگاه ها

ساعت کاری دادگاه‌ها در سال 1401

دادگاه‌ها و مراجع قضایی به عنوان یکی از سازمان‌های ارائه دهنده خدمات عمومی صرفا در خلال ساعات کاری تعیین شده به ارائه خدمات قضایی می‌پردازند که ساعات کاری دادگاه‌ها در سال ۱۴۰۰ معمولا از ساعت ۷ یا ۸ صبح تا ساعت دو یا سه بعد از ظهر می‌باشد؛ البته ساعات کاری دادگاه‌ها در ایام کرونا ممکن است کاهش پیدا کند. همچنین دادگاه‌ها در روزهای پنج شنبه تعطیل هستند.

به استناد قانون اساسی همه اشخاص حق دارند که بتوانند از خدمات دادگستری استفاده کنند و در دادگاه‌های صالح اقدام به طرح دعوا نموده و از خود دفاع کنند. با این همه، تاسیس دادگاه‌ها و تعیین ضوابط و قواعد حاکم بر نحوه فعالیت آن‌ها را قانون مشخص کرده است که یکی از مهم‌ترین ضوابط حاکم بر نحوه فعالیت مراجع قضایی اعم از دادگاه‌ها و دادسراها، تعیین ساعات کاری آن‌ها می‌باشد.

مشخص شدن ساعات کاری دادگاه‌ها و دادسراها از آن جهت حایز اهمیت است که این مراجع قضایی، به نوعی برای ارائه خدمات حقوقی به شهروندان ایجاد شده‌اند و لذا اشخاصی که سر و کارشان به مراجع قضایی همچون دادگاه‌ها می‌افتد، باید به صورت مناسبی از ساعات کاری و نحوه و زمان فعالیت دادگاه‌ها مطلع شوند.

به همین مناسبت در این مقاله قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که ساعت کاری دادگاه‌ها چگونه است و مشخصا در سال ۱۴۰۱ زمان فعالیت دادگاه‌ها چگونه است. بنابراین پس از بررسی ساعات کاری دادگاه‌ها در سال ۱۴۰۱، ساعت کاری دادگاه‌ها در ایام کرونا و همچنین ساعت کاری دادگاه‌ها در روزهای پنج شنبه را نیز توضیح خواهیم داد.

ساعت کاری دادگاه‌ها در سال ۱۴۰۱

دادگاه‌ها و دادسراها و به طور کلی مراجع قضایی از جمله سازمان‌های ارائه دهنده خدمات عمومی تلقی می‌شوند و با توجه به حضور شهروندان در این مراجع، لازم است که ساعات کاری و نحوه فعالیت آن‌ها به صورت دقیقی مشخص شود تا افراد بتوانند بدون دغدغه خاطر از حقوق قانونی خود برخوردار شوند و با اطلاع از نحوه فعالیت، زمان مراجعه خود را در خلال ساعات کاری آن‌ها تنظیم نمایند.

بنابراین در پاسخ به این سوال که ساعات کاری دادگاه‌ها چگونه است، باید گفت دادگاه‌های دادگستری نیز مانند سایر سازمان‌ها و نهادهای دولتی ارائه دهنده خدمات عمومی در طول روز فعالیت می‌کنند و ساعت کاری آن‌ها نیز معمولا مانند ساعات کاری سایر ادارت، از صبح تا ظهر است. بنابراین به طور قطع می‌توان گفت که دادگاه و دادسرا از ساعت ۸ صبح تا ساعت ۲ بعد از ظهر باز هستند و شهروندان می‌توانند به آن‌ها مراجعه نمایند.

البته ساعات کاری دادگاه‌ها ممکن است در شهرهای مختلف بیشتر از ساعات اعلام شده باشد و یا بسته به نوع دادگاه (اعم از دادگاه خانواده یا دادگاه کیفری و…) نیز ممکن است ساعات کاری دادگاه‌ها و دادسرا‌ها تفاوت‌هایی داشته باشد. بعضا برخی از دادگاه‌ها از ساعت ۷ صبح شروع به کار می‌کنند و برخی از دادگاه‌ها تا ساعت ۱۵ الی ۱۵/۳۰ دقیقه نیز باز هستند؛ هر چند توصیه می‌شود برای استفاده حداکثری از زمان، در همان ساعات اولیه صبح به دادگاه‌ها مراجعه نمایید.

با توجه به مطالب ذکر شده و در پاسخ به این سوال که ساعات کاری دادگاه‌ها در سال ۱۴۰۱ چگونه است، باید گفت ساعات کاری دادگاه‌ها در سال ۱۴۰۱ نیز مشابه سال‌های قبل، به صورت شیفت صبح تا ظهر می‌باشد و در زمان ارائه خدمات توسط دادگاه‌ها در این سال، تفاوتی با سال‌های قبل وجود ندارد.

البته لازم به ذکر است که ساعت کاری دادگاه‌ها در سال ۱۴۰۱ ممکن است که به دلیل کرونا یا مسائل دیگری تحت تاثیر قرار گرفته و کمتر از ساعاتی که ذکر کردیم بشود که در ادامه به توضیح این مطلب خواهیم پرداخت.

ساعت کاری دادگاه‌ها در ایام کرونا

در ایام کرونایی سال ۱۴۰۱ به دلیل شرایط خاص ناشی از بیماری، بسیاری از فعالیت‌های اجتماعی تحت الشعاع قرار گرفتند و ساعت کاری دادگاه‌ها نیز از این قضیه مستثنی نبوده است. با این توضیح، در مواردی که بر اساس تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا فعالیت‌ها و خدمات عمومی دچار تعطیلی می‌شوند، دادگاه‌ها و مراجع قضایی همچون دادگاه‌های کیفری نیز به تبع ممکن است با تعطیلی رو به رو شوند.

علاوه بر تعطیلی دادگاه‌ها در ایام کرونا، ممکن است که ساعات کاری دادگا ه‌ها نیز تحت تاثیر این بیماری قرار گرفته و ساعات آن را کاهش دهد و یا اینکه ساعت کاری دادگاه‌ها در روزهای کرونایی کم نشود ولی کارکنان و قضاتی که در دادگاه‌ها مشغول به کار هستند، به صورت یک دوم یا یک سوم، به ارائه خدمات قضایی بپردازند و در واقع، دادگاه‌ها به جای تعطیل شدن، با کاهش ظرفیت کارکنان خود رو به رو شوند.

بنابراین، مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا ممکن است که ساعات‌های کاری دادگاه‌ها و مراجع قضایی را تحت تاثیر قرار دهد و به همین دلیل، باید خدمات قضایی الکترونیکی در ایام کرونا در سال ۱۴۰۱ به صورت مطلوب برای عموم شهروندان فراهم و به آن‌ها ارائه شود و در همین راستا سامانه‌های قضایی متعددی در ایام کرونا به صورت الکترونیکی اقدام به ارائه خدمات قضایی می‌نمایند.

از جمله این سامانه‌ها می‌توان به سامانه عدل ایران اشاره نمود که امکان ثبت لایحه قضایی، مشاهده ابلاغیه‌ها و مشاهده رای دادگاه در این سامانه پیش بینی شده است. علاوه بر این، جهت جلوگیری از معطل شدن شهروندان در شعب دادگاه‌ها، امکان نوبت گرفتن قبل از حضور در دادگاه نیز وجود دارد که جزییات آن را در مقاله زیر توضیح داده‌ایم.
بیشتر بخوانید: نحوه نوبت دهی دادگاه

ساعت کاری دادگاه‌ها در روزهای پنج شنبه

در قسمت‌های قبل به توضیح اینکه ساعات کاری دادگاه‌ها چگونه است و در سال ۱۴۰۱ با توجه ایام کرونا چه تغییراتی داشته پرداخته شد؛ اما گاهی این سوال مطرح می‌شود که ساعات کاری دادگاه‌ها در روزهای پنج شنبه به چه ترتیب است و آیا در روزهای پنج شنبه نیز دادگاه‌ها و مراجع قضایی باز هستند و خدمت ارائه می‌دهند یا خیر؟ اشخاصی که قصد ثبت نام در سامانه نوبت دهی قضایی دارند آیا می‌توانند نوبت خود را به پنج شنبه‌ها موکول کنند؟

در پاسخ به این سوال نیز باید گفت که ساعات کاری دادگاه‌ها همچون سایر ادارات دولتی می‌باشد و در روزهای شنبه تا چهارشنبه در خلال ساعات کار اداری باز هستند و به شهروندان خدمت ارائه می‌نمایند. به همین دلیل، در اکثر شهرها دادگاه‌ها در روزهای پنج شنبه تعطیل هستند. علاوه بر تعطیلی دادگاه‌ها در روزهای پنج شنبه و جمعه، در تمامی روزهای تعطیل رسمی نیز دادگاه‌ها و دادسرا‌ها بسته هستند.

سوالات متداول

۱- ساعات کاری دادگاه‌ها در سال ۱۴۰۱ چگونه است؟

ساعات کاری دادگاه‌ها در سال ۱۴۰۱ نیز مانند سال‌های گذشته بوده و از صبح تا بعد از ظهر است یعنی معمولا از ساعت ۷ تا سه بعد از ظهر که برای دریافت اطلاعات بیشتر در این خصوص می‌توانید به متن مقاله مراجعه نمایید.

۲- ساعات کاری دادگاه‌ها در ایام کرونا چگونه است؟

ساعات کاری دادگاه‌ها به دلیل بیماری کرونا ممکن است کم‌تر از حد معمول شده و یا دادگاه‌ها را با تعطیلی یا کاهش ظرفیت کاری کارمندان مواجه کند که برای مشاهده جزییات این مطلب می‌توانید متن مقاله را ملاحظه نمایید.

۳- ساعات کاری دادگاه‌ها در روز‌های پنج شنبه چگونه است؟

معمولا دادگاه‌ها در روزهای پنج شنبه و جمعه و سایر تعطیلات رسمی تعطیل هستند و به شهروندان خدماتی ارائه نمی‌دهند که برای دریافت اطلاعات تکمیلی در این باره می‌توانید به متن مقاله مراجعه نمایید.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.