قانون نحوه جلوگيري از آلودگي هوا منابع تجاری ، خانگی و منابع متفرقه

0

 

قانون نحوه جلوگيري از آلودگي هوا  منابع تجاری ، خانگی و منابع متفرقه

 

ماده 22 – پخش و انتشار هر نوع مواد آلوده کننده هوا بیش از حد مجاز از منابع تجاری ، خانگی ومتفرقه در هوای آزاد ممنوع است .
منابع تجاری ، خانگی و متفرقه از جهت نوع و میزان آلودگی توسط سازمان حفاظت محیط زیست مشخص و طبقه بندی شده و حد مجاز موضوع این ماده توسط سازمان حفاظت محیط زیست تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
ماده 23 – کلیه منابع آلوده کننده از قبیل حمام ها، نانوایی ها، هتل ها و رستوران ها و غیره مکلفند ضمن اتخاذ تدابیر لازم جهت جلوگیری از انتشار دود و دوده و سایر مواد آلوده کننده در هوای آزاد، ازسوخت مناسی ترجیحا گاز شهری که موجب کاهش آلودگی هوا می شود استفاده نمایند.
وزارت نفت موظف است در برنامه سوخت رسانی شهرهای بزرگ ، تأمین سوخت مناسب و گازرسانی منابع تجاری و واحدهای خدمات عمومی را در اولویت قرار دهد.
ماده 24 – سوزاندن و انباشتن زباله های شهری خانگی و هرگونه نخاله در معابر عمومی وفضای باز ممنوع می باشد.
ماده 25 – وزارتین مسکن و شهرسازی و کشور موظفند هنگام تهیه طرح های هادی و جامع وبهسازی شهرها به نحوی برنامه ریزی نمایند که فصل جداگانه ای از مطالعات طرح را به بررسی مسائل زیست محیطی اختصاص دهند به گونه ای که طراحی شهرها و شهرک ها و مجتمع های مسکونی از نظر فضای سبز و باز، همجواری کاربری ها، شبکه معابر و حمل و نقل ، ضوابط تراکم ساختمانی و غیره با معیارهای زیست محیطی مورد تأیید سازمان متناسب باشد.
تبصره – نقشه های شهرها، شهرک های مسکونی ، قطب ها و شهرک ها و مجتمع های صنعتی ، اداری، کشاورزی و غیره موکول به رعایت ضوابط و مقررات حفاظت محیط زیست می باشد.
ماده 26 – آیین نامه اجرایی موضوع ماده 25 این قانون مشترکا توسط وزارت مسکن و شهرسازی ،وزارت کشور وسازمان حفاظت محیط زیست تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.
ماده 27 – ایجاد هرگونه آلودگی صوتی بیش از حد مجاز ممنوع می باشد. آیین نامه جلوگیری ازآلودگی صوتی توسط سازمان محیط زیست تهیه و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.

برای خرید و دانلود تمام متن قانون شهر و شهرداری در یک فایل قابل ویرایش بر روی لینک زیر کلیک کنید :

20,000 ریال – خرید
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.