وراث خانواده شهدای قوای انتظامی و پاسداران

وراث خانواده شهدای قوای انتظامی و پاسداران

0

ارث

سئوال ـ نیروهای انتظامی برابر مقررات مبلغ دو میلیون ریال به عنوان کمک به بازماندگان شهدا پرداخت می نماید . در بعضی از موارد این پرداخت ها فقط با ارائه حصر وراثت هایی انجام می شود که اعتبار آنها کمتر از پانصد هزار ریال می باشد , با توجه به اینکه اینگونه پرداخت ها معمولاً باید پس از آگهی های لازم و طی مقررات مربوط به خود پرداخت گردد آیا چنین پرداخت های قانونی است یا نه ؟

نظریه مشورتی شماره 3005/7-17/6/62 اداره حقوقی قوه قضائیه :

« به موجب ماده واحده لایحه قانونی رفاه وراث خانواده شهدای قوای انتظامی و پاسداران مصوب 10/9/1358 خانواده شهدای انتظامی و پاسداران که در جریان مبارزات اخیر به افتخار شهادت نائل شده یا شهید گردند مشمول قانون تأمین رفاه وارث شهدای نیروی مسلح جمهوری اسلامی ایران مصوب 29/8/1358 شورای انقلاب می باشند و به موجب تبصره 2 ماده واحده لایحه قانونی تأمین رفاه وراث شهدای مسلح است و آنچه در ماده 88 مذکور مورد توجه قرار گرفته است کسانی هستند که حق دریافت مستمری دارند نه وارث مورد نظر در باب ارث مقرر در قانون مدنی بنابراین برای تشخیص وراثی که مستحق دریافت کمک موضوع لوایح اشاره شده در بالا می باشند , مرجع مربوط و ذیصلاح بهرطریقی از جمله با استفاده از اسناد و املاک اشخاص ذینفع و گواهی حصر وراثت و غیره می تواند وارث مستحق دریافت کمک مزبور را احراز کند لذا در این مورد گواهی انحصار وراثت موضوعات ندارد و فقط یکی از اسناد و مدارکی است که در احراز وارث مذکور قابل استفاده است و در نتیجه انتشار و یا عدم انتشار آگهی حصر وراثت و تعیین میزان اعتبار گواهی حصر وراثت مؤثر در قضیه مورد استعلام نخواهد بود » .

برای خرید و دانلود تمام متن نظریات مشورتی مربوط به آیین دادرسی مدنی در یک فایل قابل ویرایش بر روی لینک زیر کلیک کنید :

5,000 ریال – خرید

fbinstagram

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی *