اطلاعات عمومی و حرفه ای قوانین جمهوری اسلامی ایران

هزینه دادرسی دعاوی سازمان تعاون شهر و روستا

0

هزینه دادرسی دعاوی سازمان تعاون شهر و روستا

سئوال ـ خواهشمند است اعلام فرمائید که با توجه به قوانین و مقررات مربوطه , سازمان تعاون مصرف شهر و روستا ( که به ادعای آن سازمان زیر نظر وزارت بازرگانی یا وابسته به آن وزارت می باشد ) سازمان دولتی محسوب می گردد یا خیر و از پرداخت هزینه دادرسی و دفتر معاف است یا خیر ؟

نظریه مشورتی شماره 5515/7-3/7/1370 اداره حقوقی قوه قضائیه :

« اولاً به موجب قسمت اخیر ماده (690) قانون آیین دادرسی مدنی دولت فقط از پرداخت هزینه دادرسی معاف است نه هزینه دفتر , که در فصل دوم از باب نهم و ماده (691) تحت این عنوان بیان گردیده است . بنابراین دولت از پرداخت هزینه دادرسی معاف است ولی به تأدیه هزینه دفتر ملزم خواهد بود .

ثانیاً ـ مطابق قسمت اخیر ماده (690) قانون آیین دادرسی مدنی و رأی وحدت رویه شماره 60/39 هیأت عمومی دیوان عالی کشور فقط دولت و مؤسساتی که اعمال حاکمیت می کنند و دادستان ها از پرداخت هزینه دارسی معاف هستند . سازمان تعاون و مصرف شهر و روستا اگر هم از جمله سازمان های دولتی باشد چون به طریق بازرگانی اداره می شود از شمول ماده (690) قانون آیین دادرسی مدنی خارج بوده و از پرداخت هزینه دادرسی معاف نمی باشد . مگر آن که در اساسنامه قانونی یا مقررات خاص دیگر این معافیت پیش بینی شده باشد .

توجه ـ در مورد ماده (690) قانون آیین دادرسی مدنی به مواد 502 و 503 و 529 قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب مراجعه شود » .

برای خرید و دانلود تمام متن نظریات مشورتی مربوط به آیین دادرسی مدنی در یک فایل قابل ویرایش بر روی لینک زیر کلیک کنید :

5,000 ریال – خرید

fbinstagram

You might also like

Leave A Reply

Your email address will not be published.

کد امنیتی *