قانون خرید و تملک اماکن آموزشی استیجاری‌

0

قانون خرید و تملک اماکن آموزشی استیجاری‌

ماده 1 – وزارت آموزش و پرورش و (نهضت سواد آموزی‌) مجاز است با استفاده از تسهیلات اعتباری سیستم بانکی مطابق ماده‌ (2) این قانون املاک کلیه واحدهای آموزشی و پرورشی و اداری و استیجاری مورد نیاز خود را پس از توافق با مالکان آنها خریداری‌ نماید.

ماده 2 – سیستم بانکی موظف است تسهیلات اعتباری لازم را برای پرداخت بهای املاکی که به موجب این قانون خریداری ‌می‌شوند، طبق مصوبات شورای پول و اعتبار در هر سال تامین‌، و املاک مذکور را براساس عقد اجاره به شرط تملیک به مدت حداکثر(15) سال‌، به وزارت آموزش و پرورش واگذار نماید.

تبصره – دولت بازپرداخت دیون وزارت آموزش و پرورش را که ناشی از اجرای این قانون است تضمین می‌نماید.
ماده 3 – وزارت آموزش و پرورش موظف است مال ‌الاجاره ‌املاکی را که از طریق عقد قرارداد با سیستم بانکی در اختیار آن ‌وزارت قرار گرفته‌اند از محل اعتبارات جاری یا از محل اعتبارات ‌مندرج در قوانین بودجه جهت خرید مدارس‌، تامین و به بانک ‌ذیربط پرداخت نماید.

ماده 4 – وزارت مسکن و شهرسازی موظف است در صورت‌ درخواست مالکین و با توافق آنها معوض عرصه املاک مذکور و یا معادل بهای آنها را در شهر محل وقوع ملک و یا در سایر شهرها به‌ مالکین واگذار نماید.

واگذاری زمین معوض از شرایط مندرج درقانون زمین شهری مستثنی و خارج از نوبت خواهد بود.

ماده 5 – آیین‌نامه اجرایی این قانون با همکاری وزارتخانه‌های ‌آموزش و پرورش و مسکن و شهرسازی و بانک مرکزی جمهوری ‌اسلامی ایران حداکثر مدت دو ماه تهیه و به تصویب هیأت وزیران ‌می‌رسد.

ماده 6 – مهلت مقرر در قانون الحاق یک تبصره به عنوان تبصره‌ یک به ماده 9 قانون روابط موجر و مستاجر مصوب 28/6/1364، نسبت به آن دسته از واحدهای آموزشی که مالکان آنها مطابق ماده‌ (1) این قانون با وزارت آموزش و پرورش توافق ننمایند، پنج سال‌ دیگر تمدید می‌گردد.

قانون فوق مشتمل بر شش ماده و یک تبصره در جلسه علنی ‌روز یکشنبه مورخ سی و یکم شهریور ماه یک هزار و سیصد و هفتاد مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 1/7/1370 به تأیید شورای نگهبان رسیده است‌.

رئیس مجلس شورای اسلامی – مهدی کروبی

برای خرید و دانلود تمام متن قانون موجر و مستاجر در یک فایل قابل ویرایش روی لینک زیر کلیک کنید :

10,000 ریال – خرید
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی *