قانون تأسيس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران

0

 قوانین شهرسازی

قانون تأسيس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران

ماده 1 – برای هماهنگ کردن برنامه های شهرسازی به منظور ایجاد محیط زیست بهتر برای مردم همچنین به منظور اعتلای هنر معماری ایران و رعایت سبک های مختلف معماری سنتی و ملی و ارائه ضوابط و جنبه های اصیل آن با در نظر گرفتن روش های نوین علمی و فنی و در نتیجه یافتن شیوه های اصولی و مناسب ساختمانی در مناطق مختلف کشور با توجه به شرایط اقلیمی و طرز زندگی و مقتضیات محلی ، شورای عالی شهرسازی و معماری ایران تأسيس می شود.

ماده 2 – وظایف شورای عالی شهرسازی و معماری ایران به شرح زیر است :

1 – بررسی پیشنهادهای لازم در مورد سیاست کلی شهرسازی برای طرح در هیأت وزیران .

2 – اظهارنظر نسبت به پیشنهادها و لوایح شهرسازی و مقررات مربوط به طرح های جامع شهری که شامل منطقه بندی – نحوه استفاده از زمین – تعیین مناطق صنعتی بازرگانی – اداری – مسکونی – تأسيسات عمومی – فضای سبز و سایر نیازمندی های عمومی شهر می باشد.

3 – بررسی و تصویب نهایی طرح های جامع شهری و تغییرات آنها خارج از نقشه های تفصیلی .

4 – تصویب معیارها و ضوابط و آیین نامه های شهرسازی .

ماده 3 – اعضای شورای عالی شهرسازی و معماری ایران عبارتند از:

1 – وزیر مسکن و شهرسازی .

2 – وزیر کشور.

3 – وزیر صنايع.

4 – وزیر فرهنگ و آموزش عالی .

5 – وزیر ارشاد اسلامی .

6 – وزیر نیرو.

7- وزیر کشاورزی .

8 – وزیر دفاع و پشتیبانی .

9 – وزیر جهاد سازندگی.

10 – رئیس سازمان برنامه و بودجه .

11 – رئیس سازمان حفاظت محیط زیست .

12 – وزیر راه و ترابری .

13- یک نفر از اعضای کمیسیون مسکن و شهرسازی و راه و ترابری مجلس شورای اسلامی به پیشنهاد کمیسیون و تصویب مجلس به عنوان ناظر در جلسات شورای عالی شهرسازی و معماری شرکت خواهد کرد.

تبصره 1 – در مورد بررسی طرح های جامع شهری و تغییرات آنها نظرات استاندار و شورای شهرستان و شورای شهر و شهردار و کارشناسان ذی صلاحیت کسب و مورد استفاده قرار خواهدگرفت .

تبصره 2 – جلسات شورا با حضور اکثریت اعضا رسمیت خواهد داشت و تصمیمات شورا با حداقل 6 رای معتبر خواهد بود.

تبصره 3 – در صورتی که هریک از اعضای شورا نتواند شخصا در هر یک از جلسات شورا شرکت کند یکی از معاونان خود را به شورا اعزام خواهد داشت .

ماده 4 – وزارت مسکن و شهرسازی به جای دبیرخانه شورای عالی شهرسازی در تشکیلات خودواحدی ایجاد می کند که تحت نظر معاون شهرسازی و معماری آن وزارت وظایف زیر را انجام دهد:

1 – بررسی و اظهارنظر در مورد طرح های جامع شهری از طریق کمیته های فنی که اعضای آن به انتخاب اعضای شورای عالی شهرسازی و مؤسسات ذیربط تعیین می شوند.

2 – تهیه معیارها و ضوابط و آیین نامه های شهرسازی .

3 – نظارت در تهیه طرح های جامع و تفصیلی و جلب نظر شورای شهر و شهرداری مربوط درحین تهیه طرح های تفصیلی .

4 – نظارت در اجرای مراحل مختلف طرح های تفصیلی شهری .

5 – ابلاغ مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری ایران به وزارتخانه و سازمان های مسئول وارشاد و راهنمایی دستگاه های مربوط در مورد مسائل ناشی از اجرای طرح های جامع شهری .

6 – ایجاد یک مرکز مطالعاتی و تحقیقات شهرسازی و معماری .

7 – جمع آوری اطلاعات و آمار اقتصادی و اجتماعی و شهرسازی و معماری .

8 – تشکیل نمایشگاه ها از کارهای مختلف معماری و شهرسازی با همکاری سازمان های مربوط و انجام مسابقات شهرسازی و معماری و تشکیل کنفرانس های لازم به منظور نیل به هدف های مذکور دراین قانون .

ماده 5 – بررسي و تصويب طرح هاي تفصيلي شهري و تغييرات آنها در هر استان به وسيله كميسيوني به رياست استاندار (و در غياب وي معاون عمراني استانداري) و با عضويت شهردار و نمايندگان وزارت مسكن و شهرسازي، وزارت جهادكشاورزي و سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري و صنايع دستي و همچنين رئيس شوراي اسلامي شهر ذي‌ربط و نماينده سازمان نظام مهندسي استان (با تخصص معماري يا شهرسازي) بدون حق رأي انجام مي‌شود.
تغييرات نقشه‌هاي تفصيلي اگر براساس طرح جامع شهري مؤثر باشد بايد به ‌تأييد مرجع تصويب‌كننده طرح جامع (شوراي عالي شهرسازي و معماري ايران يا مرجع تعيين‌شده از طرف شوراي عالي) برسد.
تبصره1- بررسي‌هاي فني اين كميسيون برعهده كارگروه (كميته) فني كميسيون متشكل از نمايندگان كميسيون و مشاور طرح تفصيلي شهر مي‌باشد.
تبصره2- دبيرخانه كميسيون در سازمان مسكن و شهرسازي استان مي‌باشد.
تبصره3- درمورد شهر تهران معاونين ذي‌ربط وزراي مسكن و شهرسازي، كشور، نيرو، جهادكشاورزي و معاونين رؤساي سازمان هاي حفاظت محيط‌زيست و ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي و شهردار تهران (رئيس كميسيون) و همچنين رئيس شوراي اسلامي شهر تهران بدون حق رأي، اعضاء كميسيون مي‌باشند.
محل دبيرخانه اين كميسيون در شهرداري تهران خواهد بود. جلسات كميسيون با حضور اكثريت اعضاء رسميت يافته و تصميمات كميسيون حداقل با چهار رأي موافق معتبر است.
تبصره4- درصورت فقدان شوراي اسلامي شهر در تهران، نماينده وزير كشور و در ساير شهرها نماينده معرفي‌شده از سوي استادندار به جاي رئيس شوراي اسلامي شهر در كميسيون ذي‌ربط شركت خواهد نمود.

ماده 6 – در شهرهایی که دارای نقشه جامع می باشند ثبت کل مکلف است در مورد هر تفکیک طبق نقشه ای که شهرداری بر اساس ضوابط طرح جامع تفصیلی یا هادی تأييد کرده باشد اقدام به تفکیک نماید و در مورد افراز دادگاه ها مکلفند طبق نقشه تفکیکی شهرداری اقدام نمایند.

هرگاه ظرف مدت چهار ماه نقشه تفکیکی از طرف شهرداری حسب مورد به ثبت یا دادگاه ارسال نشود ثبت یا دادگاه نسبت به تفکیک يا افراز رأسا اقدام خواهند نمود.
ماده 7 – شهرداری ها مکلف به اجرای مصوبات شورای عالی شهرسازی و معماری ایران طبق مفاد ماده 2 می باشند.
تبصره – در موارد ابهام و اشکال و اختلاف نظر در نحوه اجرای طرح های جامع و تفصیلی شهری موضوع ماده 5 مراتب در شورای عالی شهرسازی مطرح و نظر شورای عالی قطعی و لازم الاجرا خواهد بود.

ماده 8 – کلیه سازمان های دولتی و وابسته به دولت مکلفند در صورت درخواست وزارت مسکن و شهرسازی هر نوع اطلاع مربوط به شهرسازی و معماری را در اختیار وزارت مذکور بگذارند.

ماده 9 – عقد قراردادهای مربوط به نقشه های جامع شهری با مهندسین مشاور همچنین تهیه شرح وظیفه فنی برای تهیه طرح های مذکورموکول به کسب نظراز وزارت مسکن وشهرسازی خواهد بود.

ماده 10 – آیین نامه اجرایی این قانون از طرف وزارت مسکن و شهرسازی و وزارت کشور تهیه و پس از تأييد شورای عالی شهرسازی و معماری به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.

ماده 11 – مواد 97 و 98 اصلاح پاره ای از مواد قانون شهرداری و قوانین و مقررات مغایر با مفاد این قانون از تاریخ تصویب این قانون ملغی است .

برای خرید و دانلود تمام متن قانون شهر و شهرداری در یک فایل قابل ویرایش بر روی لینک زیر کلیک کنید :

10,000 ریال – خرید

 

fb

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی *